Modoko Perde , Modoko Perde Modelleri
perde-TR perde-EN

perde-clear
»  News » 

| EVTEKS 2010 - 16. Istanbul Home Textile Fair

 

 giris.jpg

 

EV TEKSTİLCİLERİ KRİZE EVTEKS’TE MEYDAN OKUDU
Ev tekstilinin dünyaca ünlü aktörlerinin CNR Expo Fuar Merkezi’nde buluştuğu 15. İstanbul Ev Tekstili Fuarı yabancı alıcıların ilgi odağı oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı fuar İstanbul Fuarcılık tarafından TETSİAD (Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) desteğinde düzenlendi. Organizasyona 14.000’i yabancı toplam 72.000 ziyaretçi ilgi gösterdi. Evteks’e 20’yi aşkın ülkeden yabancı katılımcı geldi. Fuar, bir taraftan yeni pazar arayışındaki yatırımcılar için fırsatlar sunarken diğer yandan da 2010 ev tekstili trendlerine ev sahipliği yaptı.
YÜZLERİNİ TÜRKİYE’YE ÇEVİRDİLER
Alanında dünyanın 2. büyük, Türkiye’de ise sektör ayırımı yapılmaksızın en büyük fuar özelliği taşıyan İstanbul Ev Tekstili Fuarı EVTEKS’te; 1,500’ün üzerinde marka yer aldı. Fuarda bu yıl öne çıkan gelişme yabancı ziyaretçi ve yerli katılımcı alanında yaşandı. 10 salonda 150 bin m² alanda gerçekleştirilen fuarda 667 firma yer aldı. Avrupalı ve Amerikalı alıcı firmaların yoğun ilgi gösterdiği, Uzakdoğu’yu bırakıp ve üretim üssü olarak Türkiye’yi seçtiklerini belirttikleri Evteks’te katılımcıların % 15’ini yabancı firmalar oluşturdu. Fuara yurt dışından en fazla katılımı Hindistan, İspanya, Mısır ve İtalya gösterdi.
AVRUPA’YI BIRAKTILAR EVTEKS’E KATILACAKLAR
Evteks’te yer alan firmalar Ortadoğu ve Rusya’dan gelen alıcı gruplarından memnun kaldıklarını belirterek, Avrupa’da bu alanda düzenlenen fuarların kan kaybettiğini vurguladılar. İspanya ve İtalyan’dan katılan firmaların yetkilileri önümüzdeki yıl sadece Evteks’te yer alacaklarını söylediler.
CNR Expo Fuar Merkezi’nde 20-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 15. İstanbul Ev Tekstili Fuarı’na Avrupa, Rusya, Amerika, Ortadoğu, Kuzey ve Güney Afrika ile Asya Pasifik’i kapsayan 48 ülkeden yabancı ziyaretçi geldi. Alım Heyeti Programı ile Avustralya, ABD, Arjantin, Çin, Danimarka, Finlandiya, Hindistan, İspanya, İsveç, Japonya, Kanada, Kolombiya, Kostarika, Meksika, Norveç, Panama, Rusya, Şili, Tunus, Ukrayna ve Venezuella’dan 100 kişilik delegasyon grubu da fuarda temaslarda bulundu.
Rusya, Evteks 2009’da krizi dinlemedi. Bu ülkeden çok sayıda alıcı fuarı ziyaret etti. Ortadoğu ülkelerinin tercihi de Evteks’ten yana idi. İran, Suriye ve diğer Ortadoğu ülkeleri ile Japonya’nın ziyaretçi sayıları geçen yıla göre artış gösterdi.
UİB organizasyonuyla dünyaca ünlü tasarımcılar Gunnar Frank ve Inkrit Berbee tarafından oluşturulan Trend alanı da organizasyona değer katan bir başka unsur olarak yer aldı. Alıcı grupları trend alanına övgüler yağdırdı.
Uzun AR-GE çalışmaları sonucu geliştirilen genetik deri; yanmayan, ışık ve su geçirmeyen perdelik kumaşlar ile nano teknoloji kullanılarak elde edilen kumaş türleri fuardaki ilginç ürünler arasında yer aldı.
EVTEKS 2010 – 16. İstanbul Ev Tekstili Fuarı, CNR Expo Fuar Merkezi’nde İstanbul Fuarcılık tarafından TETSİAD - Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği desteğinde, 19-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.


perde-clear
perde-clear